چگونه در فتوشاپ رنگ و نور عکس را متعادل کنیم

چگونه در فتوشاپ رنگ و نور عکس را متعادل کنیم

مدرس
ارسلان عیوض زاده

 

گذر زمان می‌تونه حتی رنگ خاص خودش رو هم داشته باشه.

خاطرات، جزو مهم‌ترین بخش‌های زندگیمون محسوب میشه و با هر میزان شیرینی یا تلخی چه تو ذهنمون و چه توی وسایلمون برای همیشه موندگاره. پس حتماً برای نگهداری اون قسمت‌های دلخواه، تلاش و با احیا کردن به حیاتشون کمک می‌کنیم.

خیلی اوقات می‌بینیم که عکس‌های قدیمی توی آلبو‌م‌های خانوادگی رنگ و روشون رفته و اصالت رنگی خودشون رو از دست دادن. هر مقدار که بشه تلاش می‌کنیم تا اون خاطره یا لحظه‌ی ثبت‌شده روی کاغذ عکاسی از دست نره و به فراموشی نرسه.

تصحیح رنگ توی فتوشاپ از مهم‌ترین ارکان اصلاح و ادیت محسوب میشه. این کار به این معنیه که ما سطح سفید و سیاه (White and Black Levels)، کنتراست (Contrast)، نوردهی (Exposure) و میزان تعادل رنگ سفید (White Balance) رو بررسی و تنظیم کنیم. این کار هم پایه‌ای میشه برای اصلاحات رنگی پیش‌رو که مطمئن هستیم تنظیمات بعدی از دقت بیشتری برخورداره و هم ایجاد یک فضای رنگی در تمام پروژه‌‌ی کاریمون. این عمل با فرمان‌های متفاوتی داخل فتوشاپ صورت می‌گیره که توی این درس با یکی از منوهای پرکاربرد برای اصلاح رنگ عکس‌هامون آشنا میشیم.

این شد یک راه‌حل درست توی یک نرم‌افزار کاربردی مثل فتوشاپ برای احیای عکس‌های قدیمی و برگردوندن رنگ واقعی بهشون.

در این آموزش ساعت‌شنی یاد می‌گیریم چگونه با استفاده از گزینه‌ی Levels تصحیح رنگ درستی در فتوشاپ داشته باشیم.

 

  • نرم‌افزار فتوشاپ رو باز می‌کنیم.
  • در منوی Adjustment Layer گزینه‌ی Levels رو انتخاب می‌کنیم.
  • کانال رنگی رو به Red تغییر میدیم. ما باید به نمودار توجه کنیم که اشباع رنگ در کدوم طرف نمودار بیشتره. در قسمتی که اشباع رنگ وجود نداره، کلید Alt رو نگه میداریم و با کشیدن Cursor به سمت قسمت اشباع شده، هر وقت اولین پیکسل‌ها معلوم شدن، Cursor رو رها می‌کنیم.
  • سپس در کانال‌های رنگی Blue و Green هم همین فرآیند رو تکرار می‌کنیم.
  • می‌بینیم که روی تصویرمون به صورت کاملاً درست تصحیح رنگی انجام گرفت.