چگونه لرزش ویدیو را در پریمیر کنترل کنیم


چگونه لرزش ویدیو را در پریمیر کنترل کنیم

مدرس
محمد عقیلی

حرکت‌های ناخواسته که هنگامبرداری بوجود میاد، یکی از معضلات فیلمبردارانه. لرزشگیر دوربین از این اتفاقات جلوگیری و به نوعی اونها را جبران و برای دوربین‌های کوچک دستی مانند یک مهارکننده در برابر لرزش‌ها عمل می‌کنه.

گاهی اوقات ممکنه دست یا شونه‌ها تکیه‌گاه دوربین باشه. در برخی از کارهای مستند یا پروژه‌های خبری، روی دست گرفتن دوربین یا دلایل مختلف دیگه ای مثل نبودن سه‌پایه، استفاده از وسایلی مثل شولدر (Shoulder) برای دوربین، حرکت و شتاب بیشتری رو خلق می‌کنه و جنبه‌ی زیباشناختی و هنری کار رو افزایش می‌ده اما لرزش‌های ناخواسته‌ی نه تنها زیبایی بصری ایجاد نمیکنه بلکه باعث ایجاد مشکل میشه. این مشکل با ابزارهای متفاوتی اعم از استابیلایزر دستی، گیمبال یا ادوات متفاوتی که برای کنترل و کم کردن لرزش‌های دوربین ساخته شده، میشه که رفع یا کم شه.

نرم‌افزار پریمیر امکاناتی رو به صورت دیجیتال در اختیار ما قرار میده که به صورت هوشمند و اتوماتیک می‌تونیم تا حد بسیار خوبی لرزش‌های دوربین رو کنترل کنیم.

در این درس آموزش ساعت شنی یاد میگیریم که چگونه در پریمیر با استفاده از افکت Warp Stabilizer لرزش‌های یک نما رو تا حد بسیار زیادی کنترل کنیم.

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • Footage مورد نظر رو وارد نرم افزار کرد و سپس در قسمت افکت واژه Warp Stabilizer رو سرچ کرد و با کلیک اند درگ کردن آن را بر روی تصویر خود اعمال میکنیم
  • بعد از آنالیز ویدیو میتوانیم در بخش افکت کنترل مقدار اعمال افکت و متد های محاسبه ی آن را به نسبت لرزش تصویر تغییر دهیم.
  • Effects & presets > Warp Stabilizer