ایجاد تیرگی در حاشیه‌ی تصویر با پریمیر (Vignette)

ایجاد تیرگی در حاشیه‌ی تصویر با پریمیر (Vignette)

مدرس
سهیل طاهری

 

بعضی از افکت‌ها تاریخچه‌ی استفادشون برمی‌گرده به این که اولین بار بصورت خطا بوجود میومدن و هنرمند قصد این که اون پدیده اتفاق بیوفته رو نداشته؛ کاملاً نا‌خواسته و نگاه به این مسئله به شکل یه اشتباه سهوی بوده. یا اینکه هنرمند نقشی توی اون نداشته و وسیله‌ی تصویر یا صدابرداری از نظر تکنولوژیک، ایراداتی به کار اضافه می‌کرده.

بعضی از گلیچ‌ها، قطع و وصلی تصویر یا اضافه کردن خط‌ و خش به تصویر از جمله افکت‌هایی هستن که قبلاً یه خطا بودن ولی الان با کمک نرم‌افزارهایی مثل افترافکت و فتوشاپ به عنوان یه افکت استفاده می‌شن.

افکت وینیت (Vignette) هم از جمله این اتفاقات ناخواسته بوده که در عکاسی و فیلمبرداری اتفاق میوفتاده. از این افکت برای فوکوس روی نقطه‌ای از کار که معمولاً وسط اون هست استفاده می‌شه و اونقدر در بعضی جاها خوب و هنرمندانه این کارو می‌کنه که یکی از افکت‌های محبوب بین عکاسان و تدوین‌گرهاست.
وینیت که به اشتباه توی فارسی ویگنت هم تلفظ می‌شه علاوه بر ایجاد یه فضای متفاوت بصری کمک می‌کنه تا تمرکز بیننده به سوژه یا هر چه در قسمت‌های مرکزی هست رو با ایجاد تیرگی در حاشیه‌ی تصویر بوجود بیاره.
برای ایجاد وینیت توی پریمیر راه‌های بسیاری وجود داره. توی این آموزش ساعت‌شنی قصد داریم یکی از روش‌های ایجاد این افکت را با هم یاد بگیریم.

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • پنل Lumetri Colorرو باز می‌کنیم.
  • اگر این پنل فعال نبود می‌تونیم از منوی Windowsتیک گزینه‌ی Lumetri Colorرو بزنیم تا برای ما نمایان شود.
  • میزان Amountرو کاهش می‌دیم.
  • با تغییر بقیه‌ی مقادیر مانند Featherمی‌تونیم یک Vignetteرو روی پلان خودمون ایجاد کنیم.
  •  

Windows> Lumetri Color>Feather