استفاده‌ی مجدد و انتقال یک افکت در افترافکت

استفاده‌ی مجدد و انتقال یک افکت در افترافکت

مدرس
محمد مهدی محمدی

 

بعضی چیزا رو باید خودت تجربه کنی تا بفهمی!
بیایم فرض کنیم موشن‌گرافی ساده‌ای قراره بسازیم و توی اون چند آدم باید راه برن و مسیری رو طی کنن. اگر قرار باشه برای هر کدوم که میخوان راه برن، هم به طور جداگانه فرامین رو اعمال کنیم و هم ادامه‌ی کارهای موشن‌گرافیمون رو انجام بدیم، شاید چند روزی درگیر باشیم و آخرش هم حرکت هر کدومشون خیلی متناسب با بقیه نباشه و اون چیزی که می‌خوایم هم نشه. پس بهتره قبل از اینکه بخوایم اینقدر زمان بذاریم، این یک دقیقه رو با هم ببینیم.

اگر با افترافکت آشنایی داشته باشیم احتمالاً باید کم و بیش اسمِ پریست‌ها (Presets) رو شنیده باشیم؛ پریست‌ها مجموعه کارهایی هستند که می‌تونیم از اون‌ها بارها و بارها استفاده کنیم. به عبارت دیگه، پریست یعنی ذخیره‌ی همه‌ی فعالیت‌هایی که روی یک لایه انجام دادیم و دوباره می‌خوایم اون فعالیت‌ها رو روی یک لایه‌ی دیگه اعمال کنیم.

پریست‌ها میتونن فرآیند هنری ما رو خیلی جذاب کنن و ما رو از یک سری کارهای تکراری و خسته‌کننده نجات بدن؛ چرا که تمامی کی‌فریم‌ها و افکت‌هایی که توی انیمیت یک لایه درگیر شدند رو ذخیره می‌کنن و یک مجموعه‌ی واحد تکرارشدنی رو برامون تشکیل میدن.

پریست‌های آماده‌ی زیادی رو میشه توی فضای وب پیدا کرد. بعضی از اونها به راحتی قابل دسترسن اما اونایی که پیچیده‌تر هستن یا کار خاصی رو انجام میدن احتمالاً برای استفاده ازشون باید کمی زمان و هزینه کنار بذاریم. بعضی وقتا هم پیش میاد که ما نیاز داریم خودمون از فعالیتی که انجام دادیم پریست بسازیم تا اگر دوباره خواستیم از اون فعالیت‌ها استفاده کنیم.

توی این آموزش ساعت‌شنی میخوایم با هم نحوه‌ی ساخت یک پریست توی نرم‌افزار افترافکت و استفاده‌ی مجدد از اونو یاد بگیریم تا هم بتونیم یک افکت رو دوباره استفاده کنیم و هم ساخت یک پریست رو تجربه کنیم و بفهمیم که پریست آماده میتونه چه نعمتی باشه.

 

  • نرم‌افزار افترافکت رو باز می‌کنیم.
  • همونطور که می‌بینیم لایه‌ی قرمز رنگمون یک Rotation داره که میخوایم به صورت Preset این افکت رو ذخیره کنیم.
  • روی اسم پارامترمون کلیک و Drag می‌کنیم و در قسمت Effect & Preset رها می‌کنیمش.
  • پنجره‌ای برای ما نمایش داده میشه که یک اسم براش انتخاب می‌کنیم و روی گزینه‌ی Save کلیک می‌کنیم.
  • حالا برای اینکه این افکت رو روی لایه‌های دیگه اعمال کنیم از قسمت Animation Preset وارد قسمت User Preset میشیم و می‌بینیم افکتی که ذخیره کردیم با همون نام برای ما نمایش داده میشه.
  • این افکت رو کلیک و Drag می‌کنیم به هر لایه‌ای که مد نظرمونه.