نحوه‌ی نمایش زمان‌سنج در تصویر در پریمیر

نحوه‌ی نمایش زمان‌سنج در تصویر در پریمیر

مدرس
سهیل طاهری

 

الان زمان اینه که روی زمان‌سنج، زمان بذاریم!
زمان در تدوین و کارگردانی نقش بسیار تأثیرگذاری داره. تولیدکننده و مصرف کننده‌ی ویدیو و فیلم هر دو در مواقعی نیاز به دونستن دقیق زمان دارن؛ کارگردان و تدوینگر برای فهمیدن زمان کات یا عوض کردن دوربین، مخاطب هم برای دونستن اینکه کجای داستان قرار داره.

هممون زمان‌سنج یا تایمر رو توی گوشه‌ی بعضی ویدیوها دیدیم. شاید بیشترین جایی که این ویژگی دیده شده روی تصاویر ورزشی یا تصاویر ضبط شده‌ی دوربین‌های مداربسته باشه. به طور کلی وقتی از تایمر استفاده میشه که زمان نقش تعیین‌کننده‌ای در روند ویدیو داشته باشه. همونطور که گفته شد این روند، هم برای پشت دوربینه و هم میتونه برای مخاطب باشه.

یکی از موارد استفاده‌‌ی تایمر در تدوین، فرستادن فایل نهایی برای سفارش‌دهنده یا کارگردانه. توی این مواقع تدوینگرهای حرفه‌ای معمولاً تایمر دقیقی روی تصویر میذارن. این کار به بیننده امکان این‌ رو میده تا زمان دقیق اصلاحیه‌ یا نکته‌ای که میخواد بگه رو بدونه.

برای اضافه کردن یک پنجره‌ی زمانی روی تصویر حالت‌های مختلفی توی پریمیره که میشه ازشون استفاده کرد. مثلاً میشه رنگ و اندازه‌ یا مکان تایمر رو تغییر داد. کار دیگه‌ای که میشه کرد اینه که مشخص کنیم تایمر بر اساس زمان خود ویدیو عمل کنه یا ما زمانی رو برای شروع اون تعیین کنیم.
در این آموزش ساعت‌شنی یاد می‌‌گیریم که چجوری توی نرم‌افزار پریمیر یک تایمر بر روی تصویرمون اضافه کنیم.

 

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • از منوی Effect عبارت Timecode رو جست‌وجو و اون رو روی پلان خودمون اعمال می‌کنیم.
  • با تغییر میزان Size می‌تونیم اندازه‌یاون رو به دلخواه تغییر بدیمو با تغییر Position می‌تونیم اون رو جا‌به‌جا کنیم.
  • ما می‌تونیم با تغییر میزان Opacity حد اشباع رنگ پس‌زمینه‌رو کنترل کنیم.
  • با برداشتن تیک گزینه‌یField Symbol ، Symbol کناری اعداد حذف میشن.
  • همچنین می‌تونیم از منوی Time Display براساس تعداد فریم‌های ویدیو زمان‌بندی کنیم.