انتقال فونت، رنگ و شکل فقط با یک کلید ‌در ایلوستریتور

انتقال فونت، رنگ و شکل فقط با یک کلید ‌در ایلوستریتور

مدرس
امیرعباس عیوض زاده

 

‌وقتی صحبت از کاربرد ابزار Eyedropper یا قطره‌چکون می‌شه اکثراً به یکی از توانایی‌های اون یعنی انتخاب رنگ از جاهای مختلف اشاره می‌شه. اما این فقط یکی از ویژگی‌های این ابزاره. ما با استفاده از این ابزار می‌تونیم علاوه بر رنگ، موارد دیگه‌ای هم انتقال بدیم.

تصور کنید قصد طراحی اینفوگرافی‌ای رو داریم که در یک قسمت آن از چند مربع نارنجی که داخلشون یک کلمه هست استفاده شده و در قسمت دیگه‌ای یک دایره‌ی آبی طراحی کردیم که کلمه‌ای با فونت متفات درونش وجود داره. با توجه به نیاز طرحمون قصد داریم تمام آن مربع‌های نارنجی و فونت مورد نظرمان را به دایره‌هایی آبی و فونت متفاوتی که درون دایره‌هاست تغییر بدیم. برای این کار اول باید تشخیص بدیم از چه رنگ و فونتی درون مرجعمون استفاده شده و داخل چه شکلی قرار گرفته. بعد از شناسایی اینا اگر تک به تک بخوایم شکل، رنگ و فونت رو تغییر بدیم بسیار زمانبره.

در نرم‌افزار ایلوستریتور امکانی فراهم شده که می‌تونیم با همون ابزار Eyedropper علاوه بر رنگ، فونت و شکل هم انتقال بدیم. این قابلیت می‌تونه در پروژه‌های مختلف کمکمون کنه.

در این آموزش ساعت‌شنی باهم یاد می‌گیریم چگونه با فقط با یک دکمه، رنگ، شکل و یا فونت یک آبجکت را به آبجکتی که می‌خوایم انتقال بدیم.

 

  • نرم‌افزار ایلوستریتور رو باز می‌کنیم.
  • برای مثال یک دایره ترسیم می‌کنیم که نه رنگ داشته باشه و نه دورخط و اون رو در حالت انتخاب قرار می‌دیم.
  • روی کلید میانبر «I» می‌زنیم و برای مثال روی یک دایره‌ی رنگی کلیک می‌کنیم.
  • می‌بینیم که بلافاصله رنگ دایره به همان رنگ درمیاد.
  • همچنین با استفاده از این قابلیت می‌تونیم مشخصه‌های یک فونت با رنگی که داره رو به یک فونت دیگه منتقل کنیم.
  • برای این کار یک متن بدون رنگ ایجاد می‌کنیم و اون رو در حالت انتخاب قرار می‌دیم.
  • مجدداً روی کلید میانبر «I» می‌زنیم و بوسیله‌ی قطره‌چکانروی یک متن با فونت و رنگ مشخص کلیک می‌کنیم تا تمام مشخصه‌های اون به متن ما منتقل بشه.