چگونه با کپی و گردش یک شکل، به اثری متفاوت برسیم؟

چگونه با کپی و گردش یک شکل، به اثری متفاوت برسیم؟

مدرس
امیرعباس عیوض زاده

 

یکی از کارهایی که خیلی توی ایلوستریتور محبوبه، خلق شکل‌های متفاوته. قبل از این که نرم‌افزارهای گرافیکی بوجود بیاد، کشیدن یک شکل منظم ساده کار هرکسی نبود، هنرمند باید چندبار یک طرح رو می‌کشید تا شاید به نتیجه‌ی دلخواهش برسه. فقط کافی بود تقریباً آخرای کار یک نقطه‌ی اضافه در کار بذاره که کار بدون در نظر گرفتن تلاش‌های قبلی دوباره از اول شروع بشه. اما الان با وجود نرم‌افزارهایی مثل کورل درا و ایلوستریتور این کار فقط با دو کلید Crtl+Z انجام می‌شه و خم به ابروی هنرمند نمیاره. تصور این که چقدر هنر گرافیک در گذشته‌ای نچندان دور، اینقدر سخت بوده آدمو به فکر میندازه. چه تلاش‌ها شده برای این هنر و چقدر ما به عنوان علاقه‌مندان این رشته مسئولیت داریم تا با این امکاناتی که الان داریم عاشقانه در این رشته تلاش کنیم.

حالا نمی‌خوایم یک شکل بکشیم و اونو ویرایش کنیم، می‌خوایم با استفاده از امکانات نرم‌افزار ایلوستریتور شکلی که داریم رو به صورت گردشی به تعدادی که می‌خوایم کپی کنیم. این کار توی این آموزش ساعت‌شنی در ایلاستریتور با چند کلیک ساده انجام می‌شه. این تکنیک به ما کمک می‌کنه بدون نیاز به کپی کردن تک به تک و وارد کردن زاویه‌ی کپی به نتیجه‌ای که میخوایم برسیم. فکر کنم همین ویژگی ساده‌ی ایلوستریتور رو اگر به یکی از او طراح قدیمیا که با دست کار می‌کرده نشون بدیم اولش با حسرت نگاهمون کنه ولی بعدش ساعت‌ها درگیرش بشه و باهاش جادو کنه.

 

  • نرم‌افزار ایلاستریتور را باز می‌کنیم.
  • با استفاده از ابزار Rectangle Tool(M) و کلید Alt، کلیک روی صفحه و وارد کردن اندازه‌ها یک مربع ایجاد می‌کنیم.
  • با استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+C و Ctrl+F یک کپی ایجاد می‌کنیم و با کلید‌های Alt+Shift از چهار طرف آن را به سمت داخل کوچک ‌می‌کنیم.
  • هر دو آبجکت را انتخاب و از قسمت Pathfinder گزینه‌ی Minus Front را انتخاب ‌می‌کنیم تا به حالت توخالی تبدیل شود.
  • از منوی Effect گزینه‌ی ۳D را انتخاب و از زیرمجموعه‌های آن Extrude & Bevel را انتخاب می‌کنیم.
  • از پنجره‌ی ۳D Extrude & Bevel Options گزینه‌ی Position را به حالت Isometric Top تغییر می‌دهیم.
  • میزان Extrude Depth را به عدد ۲۵۰ تغییر می‌دهیم.
  • در آخر اگر بخواهیم، می‌توانیم رنگ آبجکت مورد نظر را تغییر دهیم.

Rectangle Tool(M)> Create Rectangle with Alt key> Ctrl+C, Ctrl+F> Transform & Resize with Alt+Shift keys> Select Objects> Pathfinder> Minus Front> Effect> 3D> Extrude & Bevel> 3D Extrude & Bevel Options> Position> Isometric Top> Extrude Depth=250> Change Color