بلندر مقدماتی

اگر تصمیم جدی برای یاد گرفتن یک نرم افزار سه بعدی قدرتمند داری دوره‌ی بلندر مقدماتی میتونه بهانه‌ی خیلی خوبی باشه برای ورود به دنیای سه بعدی، بلندر نرم افزار رایگانیه که دارای...

زمان شروع: سه‌شنبه 11 مهر ماه
2,800,000 تومان

بلندر!

با بلندر، می توانید تجسم های سه بعدی مانند تصاویر ثابت، انیمیشن های سه بعدی و جلوه های ویژه تصویری ایجاد کنید. شما همچنین می توانید فیلم ها رو ویرایش کنید. این برای افراد و استودیوهای کوچکی و امروزه در پروژه های بزرگ هم کاربرد دارد.

تعداد جلسه: 21روز
زمان: 42 ساعت

در دوره بلندر مقدماتی چه اتفاقی میوفته:

معرفی کلی بلندر و چه کسانی از بلندر استفاده می کنند؟

Blender به عنوان یک برنامه متقابل پلتفرم روی لینوکس، macOS و همچنین سیستم های ویندوز اجرا می شود. همچنین در مقایسه با سایر مجموعه‌های ایجاد سه‌بعدی، نیاز به حافظه و درایو نسبتاً کمی دارد. رابط آن از OpenGL برای ارائه یک تجربه ثابت در همه سخت افزارها و پلتفرم های پشتیبانی شده استفاده می کند. بلندر دارای طیف گسترده ای از ابزارها است که تقریباً برای هر نوع تولید رسانه ای مناسب است. مردم و استودیوهای سراسر جهان از آن برای پروژه های سرگرمی، تبلیغات و فیلم های بلند استفاده می کنند.

ویژگی های کلیدی و تاریخچه مختصر و چرا رایگان

Blender یک مجموعه تولید محتوای سه بعدی کاملاً یکپارچه است که طیف گسترده ای از ابزارهای ضروری را ارائه می دهد، از جمله مدل سازی، رندر، انیمیشن و ریگ، ویرایش ویدیو، VFX، ترکیب، بافت، و بسیاری از انواع شبیه سازی ها. وقتی کسی در مورد “نرم افزار رایگان” می شنود، اولین چیزی که به ذهن می رسد ممکن است “بدون هزینه” باشد. در حالی که این اغلب درست است، اصطلاح «نرم‌افزار آزاد» که توسط بنیاد نرم‌افزار آزاد (مبانی پروژه گنو و سازندگان مجوز عمومی عمومی گنو) استفاده می‌شود، به‌جای معنای «آزاد در آزادی» در نظر گرفته شده است. نرم افزار رایگان نرم افزاری است که شما می توانید از آن استفاده کنید، کپی کنید، تغییر دهید، توزیع مجدد کنید، بدون محدودیت.

نویگیت و آشنایی با اینترفیس

پس از نصب و آشنایی با تاریخچه نرم افزار وارد دنیای بلندر میشیم، با تمامی پنل ها و ابزار های مهم بلندر آشنا میشیم تا بتونیم کارمون رو پیش ببریم، سپس یادمیگریم چطور محیط و رابط کاربری بلندر رو شخصی سازیم کنیم سپس با نحوه ایجاد و وارد ابجکت ها در صحنه کارمون رو پیش می بریم و مبانی و مقدمات Transform و navigation رو یاد میگریم.

مدل سازی (ایجاد و ویرایش مش، ساخت یک مدل ساده)

با اضافه کردن آبجکت ها و احجام ابتدایی به صحنه، کار مدل سازی خودمون رو آغاز می کنیم سپس با استفاده از ابزار ها و دستورات مدل سازی سه بعدی شروع به ساختن آبجکت های سه بعدی خودمون می کنیم و با استفاده از مدیفایر های قدرتمند بلندر روند مدل سازی اولیه خودمون رو تکمیل می کنیم. با آشنایی اولیه با مفاهیم مدل سازی اولیه شروع به ساختن یک صحنه lowpoly می کنیم تا در این مسیر دانسته های خودمون رو تکمیل کنیم و با ابزار های بیشتر مدل سازی در بلندر آشنا بشیم و صحنه خودمون رو تکمیل و خروجی بگیریم.

مدل سازی (ساخت یک مدل متوسط و پیچیده)

با آشنایی اولیه با مفاهیم مدل سازی اولیه شروع به ساختن یک صحنه lowpoly می کنیم تا در این مسیر دانسته های خودمون رو تکمیل کنیم و با ابزار های بیشتر مدل سازی در بلندر آشنا بشیم و صحنه خودمون رو تکمیل و خروجی بگیریم. نوبت به این رسیده یک مرحله بالاتر بریم و شروع به ساختن مدل های پیچیده بکنیم برای اینک کار لازمه با آنلایز دقیق رفرنس هامون شروع کنیم که نقشه راه ما هستند سپس با ابزارهای جدید آشنا میشیم و از یک سری افزونه های بلندر (Add on) کمک بگیریم تا بتونیم مدل ها و آبجکت هایی با جزئیات بیشتری بسازیم.

یووی و آنرپ و آماده شدن برای تکسچرینگ

همیشه یووی و آنرپ کردن بخش ترسناک و پیچیده دنیای سه بعدی بوده و هست، در این بخش با انواع روش ها و تکنیک های مختلف uv و unwrap کردن در بلندر آشنا میشیم و آبجکت های خودمون رو برای مرحله بعدی یعنی متریال پردازی و تکسچرینگ آماده می کنیم. جان بخشیدن و روح دادن به آبجکت و مدل های صحنه سه بعدی مون جز یکی از جذاب ترین بخش های پروسه کاری هست در این بخش با یاد گرفتن کامل پارامتر های یک متریال و آنالیز دنیای واقعی کارمون رو شروع می کنیم سپس با کارکردن با نود های بلندر در بخش shading کارمون رو جلو می بریم. بلندر جز نرم افزار های node base محسوب میشه بنابراین در بخش تکسچرینگ، با نحوه ساخت و ایجاد انواع متریال ها و تکسچرینگ رویه ایی آشنا می شیم.

Shader Editor و Texture Paint

مرکز تولید متریال های مختلف در بخش shader editor بلندر اتفاق می افته در این دوره به صورت کامل این بخش رو یاد میگیریم تا بتونیم با تنظیم کردن پارامتر های مختلف و استفاده از نود ها در جای درست و ایجاد ارتباط بینشون به متریال مورد نظرمون برسیم. بلندر همیشه تمام تلاششو کرده که همیشه همه چیز در داخل خود نرم افزار انجام بشه و شمارو از استفاده از نرم های جانبی دیگه تقریبا بی نیاز کنه، یکی از اون بخش ها پینت کردن تکسچر هست که در داخل خودش این قابلیت رو برای شما قرار داده در این مرحله از بخش تکسچرینگ به کار با پنل Texture paint می پردازیم و تمامی ابزارها و پنل های اونو مورد بررسی قرار می دیم تا بتونیم با استفاده از اون ها جزئیاتی به کارها و مدل هامون اضافه کنیم تا یک مرحله به واقعیت نزدیک تر بشیم.

اسکالپ و انیمیت

در این بخش از دوره بلندر مقدماتی وارد دنیای جذاب اسکالپ و با حجاری کردن بر روی یک آبجکت کارمون رو شروع می کنیم تمامی براش ها و تنظیمات مهم این بخش رو مورد بررسی قرار می دیم و در ادامه یاد می گیریم چطور با با آلفاها و براش های مختلف کار کنیم تا بتونیم جزئیات زیادی رو به مدل های خودمون اضافه کنیم و در انتها یک مدل رو از ابتدا تا انتها اسکالپ میکنیم. در این بخش از دوره به صورت مقدماتی به صورت کلی با مفاهیم اصلی دنیای انیمیت آشنا میشیم و بعد از اون کلید زدن و کار کردن با تایم لاین رو یاد میگیریم و بعد از اون به سراغ پنل Graph Editor میریم و نکات و نحوه کار کردن با اون رو یاد میگیریم و در انتها به صورت مقدماتی وارد مبحث ریگ کردن آبجکت ها میشیم.

نور در بلندر و آشنایی با موتور رندر ها

نورپردازی و درست تنظیم کردن تنظیمات رندر شاید یکی از مهم ترین بخش ها در دنیای سه بعدی باشه جایی که ما تمامی تلاش ها و مدل سازی و تکسچرینگ های خودمون رو به نتیجه می رسونیم در این دوره با مباحث اصلی و مهم نحوه نورپردازی یک محیط داخلی و خارجی یاد میگیریم و درست تنظیم کردن پارامتر ها در موتور رندر سایکلز رندر های خودمون رو به نتیجه می رسونیم و مباحث پایه ایی و مهم در بحث رندرینگ یک صحنه رو یاد خواهیم گرفت.

رندر و پس تولید یک صحنه

مرحله آخر نوبت به این میرسه تا رندر های خودمون رو ادیت و اصلاح کنیم و با استفاده از افکت ها و موارد دیگه کار های خودمون رو پخته تر کنیم تا یک نتیجه حرفه ایی تر برسیم برای انجام این کار به سراغ بخش Compositing نرم افزار بلندر میریم و با استفاده از node های کامپوزیت و نحوه کارکردن با Multi pass رندر ها، یاد میگیریم که چطور کار ها و رندر های خودمون رو بهبود ببخشیم و اون ها از نظر ظاهری اصلاح کنیم.

محتوای همزمان

معرفی کلی بلندر
تاریخچه مختصر و چرا رایگان
نویگیت و آشنایی با اینترفیس
ساخت یک مدل ساده
ساخت یک مدل متوسط
مدل کمی پیچیده
نور در بلندر و آشنایی با موتور رندرهای بلندر
شیدرها
یو وی
رندر و پس تولید یک صحنه

درباره ی مدرس دوره:

من صادق لطفی زاده هستم

بیشتر از ۱۵ سال هست که سابقه کار در حوزه گرافیک و موشن گرافیک دارم و به صورت حرفه ای مشغول به کار هستم. در این مدت با مجموعه‌ها و سازمان‌‌های مختلف همکاری کردم. چند سال مشغول به طراحی تیزر تبلیغاتی و کارگردان هنری فیلمها و سریال ها بودم و در این بین تیتراژهای فیلم‌ و آرم اتیشن های های سینمایی، منطقه پرواز ممنوع، لاتاری، دارکوب، شرایط خاص، پویا نمایی شاهزاده روم و … کارگردانی هنری و طراحی کردم. در سال های اخیر روی مطالعه زمان گذاشتم، حالا توی این دوره میخوام طراحی سه بعدی در بلندر رو با هم یاد بگیریم!

سوالات پرتکرار

بله، امکان پرداخت در دو قسط وجود داره که نصف هزینه اول در زمان ثبت نام پرداخت میشه و مابقی هزینه وسط دوره پرداخت میشه، برای پرداخت اقساطی می تونید از طریق دکمه ثبت نام اقساط در ابتدا و انتهای صفحه دوره اقدام کنید.

این امکان برای شما هست که اگر نتونستید توی اون ساعت سر کلاس باشید، بتونید بازپخش اون جلسه رو ببینید اما اگر زمانی برای تمرین ندارید این دوره نمیتونه بهتون کمک کنه.

دوره بلندر مقدماتی روز های شنبه و سه شنبه از ساعت 18 تا ۲۰ برگزار می شود.

این دوره پیش‌نیازی جز تمرین کردن نداره، تمامی اصول، قوانین و تکنیک‌های لازم برای شروع کار با بلندر از پایه به شما یاد داده خواهد شد. برای کسی که تازه کاره، شروعی بسیار خوبه و برای کسی که چیزهایی میدونه، شجاعت ورود به دنیای رو به همراه داره.

تمامی فیلم ها در پلتفورمی که تهیه شده تا آخرین جلسه‌ی دوره باز هست و میتونین از فیلم های بازپخش در هر جلسه برای مرور مطالب استفاده کنین. این دوره نزدیک به ۳ ماه به صورت آنلاین برگزار میشه و بعد از آخرین جلسه و بعد از اتمام موعد تحویل پروژه های پایانی به مدت ۳ ماه تمامی ویدیو ها در اختیارتون قرار داره. و ویدیو ها فقط به کسانی دسترسی دائم داده میشود میشه که تمامی جلسات و پروژه‌ی پایانی مورد تایید استاد دوره رو انجام داده باشن

اگر دوستی قصد انصراف از دوره رو به هر دلیلی داشت میتونه تا قبل از شروع جلسه‌ی اول اینکار رو انجام بده و کل مبلغ دوره رو استرداد کنه.

در انتهای دوره، پروژه‌ای با توجه به علاقه‌ی شما براتون تعریف میشه که اگر استاندارهای لازم رو از نظر مدرس و تیم کارشناسان ساعت‌شنی داشته باشه، گواهینامه‌ی شرکت در این دوره خدمتتون اعطا میشه.

نحوه‌ی برگزاری بلندر مقدماتی:

این دوره بصورت آنلاین و همزمان (live) برگزار میشه که پشتیبانی راهنماییتون میکنه. کنار کلاس، گروه تلگرام هم با حضور مدرس و پشتیبان‌های دوره برای رفع اشکال تشکیل میشه تا هیچ سوالی بی پاسخ نمونه. این دوره در روز های شنبه و سه شنبه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می شود.

این دوره برای:

برای انیماتورها، تصویرگران، طراحان و همه کسانی که می خواهند نحوه استفاده از بلندر و کار سه بعدی را یاد بگیرند.

قبل از ثبت‌نام:

حتما دقت داشته باشین این دوره به صورت هم‌زمان برگزار میشه هر جلسه تمرین‌هایی داره که تا قبل از جلسه بعد باید تحویل داده بشه. در غیر این صورت بعد از سه جلسه، شرکت‌کننده از امکانات دوره به جز کلاس live محروم میشه.

نظر شرکت کنندگان

    نظری ثبت نشده است.

ثبت دیدگاه