ثابت نگه‌ داشتن قسمتی از ویدیو در پریمیر

ثابت نگه‌ داشتن قسمتی از ویدیو در پریمیر

مدرس
سهیل طاهری

 

اگر قدرت نگه داشتن چیزایی که می‌بینید و ملموس هستن رو داشتید، چه چیزی رو متوقف می‌کردین؟
مثلاً می‌تونستیم ماشینی که داره پرسرعت به ما نزدیک میشه رو نگه داریم تا همون موقع با خیال راحت از خیابون رد بشیم یا لیوانی که دستمون خورده و داره میوفته زمین رو همون جا تو هوا نگه داریم؛ شاید دنیا بدون استرس‌تر برامون می‌گذشت! از اینا گذشته اگر میشد صورت کسی که دوستش داریم رو وقتی داره بهمون نگاه میکنه و لبخند میزنه، حتی چند ثانیه بدون اینکه بفهمه نگه داریم، قطعاً سال‌ها به عمرمون اضافه میشد!!

با پریمیر این کارها امکانپذیره اما حیف که این نرم‌افزار روی چشمامون نصب نمیشه. توی پریمیر میشه قسمتی از یک فریم رو نگه داشت به طوری که بقیه‌ی اجزای تصویر به حرکتشون ادامه بدن. به عبارت دیگه انگار از اون قسمت عکس گرفته شده و بقیه‌ی تصویر به صورت ویدیویی در حال پخشه.

قبلاً برای خلق یک اثر ویدیویی نیاز به افرادی داشتیم که به طور حرفه‌ای در این حوزه فعالیت میکردن و امکانات این کار رو داشتن. اما الان با توجه به بالا رفتن کیفیت دوربین‌ موبایل‌‌ها و ضبط راحت ویدیو برای ساخت یک کار خوب، فقط کافیه تکنیک‌های تدوین رو بدونیم تا وارد این دنیای هیجان‌انگیز بشیم که علاوه بر جذابیت‌های هنری، بازار کار خوبی هم داره.

این تکنیک که بهش Freeze Frame هم میگن در جاهای مختلفی کاربرد داره. مثلاً وقتی قصد تأکید به قسمتی از تصویر رو داشته باشیم و بخوایم اونرو متفاوت کنیم می‌تونیم ثابت نگهش داریم یا اگر قراره شخصی رو معرفی کنیم می‌تونیم این تکنیک رو بکار بگیریم و صورت شخص رو نگه داریم و کلی کارهای متفاوت و خلاقانه‌ که اگر به سبک کار و تدوین ما بخوره می‌تونیم خالقشون باشیم.
توی این آموزش ساعت‌شنی می‌خوایم با استفاده از امکانات پریمیر قسمتی از تصویر رو به طوری که بقیه‌ی ویدیو حرکتی ادامه‌دار داشته باشه، نگه داریم.

 

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • از پلانمون یک کپی می‌گیریم. بدین ترتیب که با نگه داشتن کلید Alt روی پلانمون کلیک و Drag کرده و به بالا می‌کشیم.
  • روی پلان بالایی کلیک‌راست کرده و روی گیزنه‌ی Insert Frame Hold Segment کلیک می‌کنیم.
  • پلان دوم رو به ابتدای Timeline می‌کشیم.
  • به کمک ابزار Free Draw Bezier اون قسمت از ویدیو که می‌خوایم ثابت بمونه رو Mask می‌کنیم.
  • زمان این قسمت رو بیشتر می‌کنیم و طول اون در Timeline رو بیشتر می‌کنیم.