استفاده از نمودار Curve در ویرایش تصاویر ۳۲بیت


استفاده از نمودار Curve در ویرایش تصاویر ۳۲بیت

مدرس
ارسلان عیوض زاده

به طور مختصر می‌شه گفت داینامیک رنج، دامنه‌ی تیره‌ترین و روشن‌ترین نقطه‌ی یک تصویر رو نشون میده. البته این رو یادمون نره که داینامیک رنج مختص عکاسی نیست و تمام دوربین‌های دنیا قادر به ثبت عکس‌های ۳۲بیت نیستن. برای اینکه بخوایم دید درست‌تری نسبت به این مقوله‌ی جذاب پیدا کنیم، بهتره درباره‌ی عملکرد چشم انسان مسایلی رو بدونیم تا متوجه شیم که چشم انسان تفاوت‌های بسیاری با تصویری که با دوربین ثبت می‌شه داره.

داینامیک رنج به ما کمک می‌کنه که بتونیم به تمامی نواحی یک تصویر که ممکنه به دلیل شرایط نوریِ متفاوت یا کنتراست بالا قادر به دیدن اونها نباشیم، دست پیدا کنیم. با این ویژگی در دوربین‌ها میشه محدوده‌ی بیشتری از رنگ و نور رو دید و در ویرایش تصاویر میتونه بسیار مفید باشه.

توی خیلی از نرم‌افزارهای قدرتمند ویرایش تصویر در دنیا، نمودار و فرمان‌های متفاوتی برای اثرگذاری روی این مناطق وجود داره. در گذشته، نرم‌افزار فتوشاپ امکانات و ویژگی‌های کمتری برای تصاویر ۳۲بیت داشت اما در نسخه‌ی جدید اون، ما می‌تونیم تصاویر ۳۲بیت رو در نمودار کرو (Curve) ویرایش کنیم. نمودار کرو (Curve) این کمک رو به ما می‌کنه که مناطق مختلف یک تصویر رو به صورت کاملاً غیرخطی و ریل تایم (Real Time) ویرایش کنیم.

شما با یادگیری این درس و با استفاده از نمودار پرکاربرد کرو (Curve) می‌تونید به مناطق مختلف نوری دسترسی داشته باشید و تصاویر ۳۲بیت‌تون رو به راحتی ویرایش کنید.

  • نرم‌افزار فتوشاپ رو باز می‌کنیم.
  • از منوی Adjustment Layer  گزینه‌ی Curve رو روی تصویرمون اعمال می‌کنیم.
  • حالا می‌تونیم در مناطق  Shadowو Highlight تأثیرگذار باشیم.
  • برای مثال، ما می‌تونیم روی نمودار، روشنایی تصویر رو کاهش بدیم.

Adjustment Layer> Curve