خلاقانه: ترسیم یک خروس ساده

خلاقانه: ترسیم یک خروس ساده

مدرس
امیرعباس عیوض‌زاده

 

تعداد زیادی از موفق‌ترین لوگوهای دنیا از اشکالی ساده تشکیل شدن. یا بهترین و کارآمدترین نشانه‌های راهنما، از نظر هندسی دارای ساختار ساده‌ای هستن. شکل‌های ساده چون رابط بصری خوبی دارن، میتونن برای مفاهیمی که انتقال میدن اثربخش‌تر باشن. البته برخلاف ظاهرشون، به کارگیری اونا اصلاً ساده نیست و استفاده ازشون نیاز به ظرافت خاصی داره.

خیلی وقتا اشکال رو که تحلیل می‌کنیم می‌بینم فقط از چند دایره استفاده شده یا چندین مربع با زاویه‌ای مشخص کنار هم قرارگرفتن. اگر تجربه و تبحر خوبی در کارکردن با اشکال رو داشته باشیم، حتی مفاهیم انتزاعی رو هم می‌تونیم مثل بعضی از طراح‌ها با اشکال ساده به مخاطب انتقال بدیم. این یکی از هنرهای طراحاست که لوگوها و نمادهاشون قابلیت استفاده و چاپ در هر بستری رو داشته باشه پس چه فرمی بهتر از اشکال ساده! این کار نیاز داره که ما با اشکال مختلف تمرین و باهاشون ارتباط برقرار کرده باشیم و به اصطلاح فرمشون توی دستمون اومده باشه!

یکی از بهترین تمرین‌ها برای رسیدن به این توانایی، انتقال مفاهیم تصویری با کمترین جزییاته. برای همین توی این آموزش باهم تمرین می‌کنیم که چجوری با ترکیب ساده‌ترین اشکال به یه نماد از یکه جاندار آشنا یعنی خروس برسیم.

 

  • نرم‌افزار ایلوستریتور رو باز می‌کنیم.
  • می تونیم یک مستطیل بکشیم و با استفاده از ابزار Direct Selection Toolsسه گوشه از اون رو کامل گرد کنیم.
  • با نگه داشتن کلید Shiftیه مربع رسم می‌کنیم.
  • مجدداً با استفاده از ابزار Direct Selection Tool یکی از اضلاع مربع رو گرد می‌کنیم.
  • یه مربع دیگه رسم می‌کنیم و با استفاده از همون قابلیت سه طرف این مربع رو هم گرد می‌کنیم.
  • در نهایت یک دایره رسم می‌کنیم تا اجرای لوگوی خلاقانه‌ی ما تموم بشه.