اصلاح افکت تایپ افترافکت در حروف فارسی


اصلاح افکت تایپ افترافکت در حروف فارسی

مدرس
محمد مهدی محمدی

 

ذات الفبایی نرم‌افزارهای تخصصی، لاتینه و زبان پیش‌فرض اونا، زبان بین‌المللی یعنی انگلیسیه. همین موضوع باعث بروز برخی مشکلات هنگام استفاده از حروف فارسی میشه. فرقی هم نمیکنه نرم‌افزار گرافیکی و موشن باشه یا برای ویرایش متن استفاده بشه، هرجا که با نوشته‌ی فارسی کار داشته باشیم احتمال اخلال در روند کار وجود داره.

از مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد این مشکل میشه، تفاوت جهت نوشتن حروف در لاتین و فارسیه. در لاتین، حروف از چپ به راست اما در فارسی از راست به چپ کنارهم قرار می‌گیرن و به عبارتی حروف فارسی راست‌چین هستند.

یکی از محبوب‌ترین افکت‌هایی که در نمایش کلمات و متن‌ها استفاده میشه، افکت شبیه‌سازی تایپه. این افکت به دلیل آشنایی ذهنی و ارتباط حسی که تداعی‌کننده‌ی ایجاد در لحظه‌ی جملات هست، بسیار کاربرد داره. تقریباً میشه هر جایی ازش استفاده کرد و تأثیری که می‌خوایم رو هم بگیریم مخصوصاً اگر صدای تایپ هم روی اون گذاشته بشه.

شبیه‌سازی تایپ هم از مشکلی که گفتیم مستثنا نیست و اگر بخواد فارسی‌سازی بشه به مشکل برمی‌خوره. یعنی به جایی که حروف مثل تایپ فارسی از راست به چپ به جمله اضافه بشن، از چپ به راست وارد میشن. برای اینکه این مشکل رو برطرف کنیم فقط کافیه این آموزش یک دقیقه‌ای رو ببینم و این دستورات رو اعمال کنیم.

 

  • نرم‌افزار افترافکت رو باز می‌کنیم.
  • افکت Type Writer رو روی لایه‌ی Text مون اعمال می‌کنیم اما تایپ برای ما از سمت چپ شروع میشه.
  • برای حل این مشکل در پارامترهای لایه‌ی Text مون گزینه‌ی Animator رو باز می‌کنیم و همونطور که می‌بینیم گزینه‌ی Start ،Animate شده.
  • دو Keyframe استارت رو در حالت انتخاب قرار می‌دیم و راست کلیک می‌کنیم و از قسمت Keyframe Assistant گزینه‌ی Time-Reverse Keyframes رو انتخاب می‌کنیم.
  • حالا از قسمت Advanced گزینه‌ی Mode رو از Add به Subtract تغییر می‌دیم.