ذخیره کردن فایل‌های افترافکت با Collect Files

ذخیره کردن فایل‌های افترافکت با Collect Files

مدرس
علی مولوی

 

پروژه‌های افترافکت با وارد کردن فایل شروع میشه و با خروجی گرفتن از اونها به پایان میرسه. این وسط اگر نظم کافی توی دسته‌بندی فایل‌ها نداشته باشیم و درست عمل ذخیره‌سازی رو انجام ندیم، قطعاً نمی‌تونیم اعلامیه‌ی “فایل‌های گمشده‌ی من” پخش کنیم! احتمالاً چند ساعت خسته کننده برای پیدا کردن و تغییر دادنشون در پیش خواهیم داشت.

یا شاید هم با سازماندهی خوبی کار کنیم ولی قصد داریم فایل‌هارو به صورت قابل ویرایش به کسی بدیم که ادامه‌ی پروژه رو پیش ببره. به طور کلی در پروژه‌های موشن‌گرافی یا جلوه‌های ویژه، زیاد اتفاق میوفته که نیاز به فایل قابل ویرایش اون پروژه داشته باشیم. مثلاً اصلاحیه‌های دقیقه نودی کارفرما کمی بعد از تحویل پروژه یا استفاده‌ی دوباره از افکت و فوتیج یک پروژه‌ی قدیمی در کار جدیدمون. در نتیجه ما باید روی نحوه‌ی خروجی گرفتن دقت کنیم و به شکلی اینکار رو انجام بدیم تا کنار فایل نهایی، فایل‌های دیگه‌ی پروژه هم در دسترس باقی بمونه.

ادوبی افترافکت از ابزارهای بسیار خوبی برای سازماندهی و بایگانی پروژه‌هامون برخورداره که توی این آموزش یک دقیقه‌ای گزینه‌ی Collect Files رو بررسی می‌کنیم. گزینه‌ی Collect Files یکی از بهترین گزینه‌ها در افترافکته که باهاش می‌تونیم فایل‌ها و پروژه‌های خودمون رو برای مشتری و هم‌تیمی‌هامون بفرستیم یا اونارو برای روز مبادا به صورت ویرایش‌پذیر ذخیره کنیم.

گزینه‌ی Collect Files به این شکل عمل می‌کنه که یک کپی از هر چیزی که توی پروژه ازش استفاده کردیم مثل ویدیوها، تصاویر، لوگوها و… می‌گیره و همه‌ی اونها رو داخل یک پروژه‌ی افترافکت لینک می‌کنه تا به ‌راحتی بتونیم فایل‌هامونو مدیریت کنیم و بهش دسترسی داشته باشیم یا اگر خواستیم قابل ویرایش به اشتراکشون بذاریم.

وقتی از گزینه‌ی Collect Files استفاده کنیم، اسم پوشه‌هایی که از کپی فایل‌ها ایجاد شده رو مطابق با اسمی که توی قسمت Projects فایل افترافکت وجود داره نامگذاری میکنه. پس حتماً موقع استفاده از این ویژگی باید از قبل اسم تمامی پوشه‌ها و فایل‌ها رو مرتب کنیم تا برای استفاده‌ی مجدد دچار سردرگمی نشیم.در این آموزش ساعت‌شنی یاد می‌گیریم که چگونه در نرم‌افزار افترافکت و فقط با چند کلیک، به صورت حرفه‌ای کل پروژه‌مون رو ذخیره کنیم.

قبل از شروع:
زمانی که قصد استفاده از گزینه‌ی Collect Files رو داریم، حتماً قبل از شروع باید اسم تمام پوشه‌ها و فایل‌ها رو در قسمت File Project افترافکت، مرتب کنیم.

 

  • نرم‌افزار افترافکت رو باز می‌کنیم.
  • از پنجره‌ی File گزینه‌ی Save As رو انتخاب می‌کنیم تا پروژه‌مون ذخیره بشه.
  • حالا از منوی File وارد قسمت Dependencies میشیم و روی گزینه‌ی Collect Files کلیک می‌کنیم.
  • حالت For All Comps حتماً باید فعال باشه و بعد روی گزینه‌ی Collect کلیک می‌کنیم.
  • یک فولدر جدید می‌سازیم تا فایل‌هامون در اون ذخیره و Collect بشن.