آشنایی با چند کلید میانبر کاربردی در پریمیر

مدرس: سهیل طاهری

کاربرانِ نرم‌افزار همیشه به دو دسته تقسیم میشن: مبتدی و حرفه‌ای. یکی از تفاوت‌های اصلی کاربران حرفه‌ای سرعتِ بالای کارشون نسبت به مبتدی‌هاست. این تفاوت در کار کردن با نرم‌افزارهای تدوینی بیشتر به چشم میاد و میتونه در مسیر این هنر تأثیرگذار باشه.

زمانی که در حال تدوین یک ویدیو هستیم، بیشتر کارهایی که انجام میدیم کارهای تکراری هستن که میشه با راه‌های مختلف اونارو انجام داد اما پیدا کردن و انتخاب ابزارها، اونم برای چندین بار مثل حفاری چند چاه میمونه که چند دقیقه پیش پرش کردی! یا بدتر از اون اگر بخوایم فقط با موس اون کارها رو انجام بدیم، مثل اینه که بخوایم با یک دست آبگوشت بخوریم!!

همونطور که همه می‌دونیم، سازندگان نرم‌افزار برای برطرف کردن این مشکلات امکانی رو فراهم کردن تا فقط با یک دکمه، میانبر بزنیم و یک دستور چند مرحله‌ای رو انجام بدیم. اگر با ادوبی پریمیر کار کرده باشیم احتمالاً با بعضی از این کلیدهای میانبر یا شورتکات‌ها (Shortcut) آشنا هستیم. چنانچه بخوایم سرعت بالا و تجربه‌ی بهتری توی فرآیند تدوین فیلم و ویدیو داشته باشیم باید با کلید‌های میانبر زیادی کار بکنیم و آشنا باشیم.

برای همین توی این آموزش ساعت‌شنی می‌خوایم پنج تا از این کلیدها رو یاد بگیریم که کمتر ازشون استفاده میشه اما در عین‌حال بسیار کاربردی.

 

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • برای استفاده جداگانه از صوت و فیلم می‌تونیم از کلید میانبر Ctrl + L استفاده کنیم.
  • برای نمایش Timeline به صورت Fullscreen می‌تونیم از کلید ` استفاده کنیم.
  • برای نمایش پروژه‌ی خودمون در حالت Fullscreen می‌تونیم از کلید میانبر ` + Ctrl استفاده کنیم و همچنین برای برگردوندن صفحه‌ی نمایش به حالت قبل از کلید Esc استفاده می‌کنیم.
  • با نگه داشتن کلید Alt و کلیک و Drag کردن ویدیو می‌تونیم از اون یک کپی بگیریم.
  • برای حذف یک پلان و Ripple Delete کردن اون می‌تونیم از کلید میانبر Shift + Delete استفاده کنیم.