ایجاد یک افکت جذاب با Posterize Time افترافکت

مدرس: محمد مهدی محمدی

هر موقع که حرف از قدیما میشه، یاد روزهای خوب و تکرارنشدنی میفتیم. گذشته‌ی ما همیشه سرشار از دلخوشی نبوده ولی لحظات خوب، لبخندها و گاهی گریه‌های اون زمان یک شیرینی همراه با غم داره که ما با به یادآوردن اون خاطرات حتماً لبخند به لبمون میشینه. احتمالاً دلیل محبوبیت افکت‌هایی که تصویر رو قدیمی میکنن هم همینه، چون با وجود ناواضح‌تر شدن تصویر، می‌تونن تأثیر احساسی خاصی روی ما بذارن. 

توی این آموزش قراره سراغ افکتی بریم که میتونه توی روند قدیمی کردن ویدیو یا حتی انیمیشن خیلی کمکمون کنه. بعد از اعمال این افکت می‌تونید برای سیاه‌وسفید کردن ویدیو از آموزش‌های دیگه‌ی ساعت‌شنی هم استفاده کنید. علاوه بر این ایده می‌تونید از افکت Posterize Time برای ایجاد فلاش‌بک، افکت رویایی و یا حتی یک شات POV تحت تأثیر مواد مخدر استفاده کنیم.

بطور کلی میشه گفت که در صنعت فیلم و انیمیشن‌سازی یک میزان فریم مشخصی در ثانیه، استانداردهای دوره‌ای دارن. در گذشته این میزان فریم در هر ثانیه کمتر از الان بوده، پس برای قدیمی کردن تصاویر فقط کافیه تعداد فریم اونارو کم‌تر کنیم. اگر بخوایم توی افترافکت این کار رو انجام بدیم می‌تونیم نرخ فریم (Frame Rates) کلی نرم‌افزار رو تغییر بدیم اما روش دیگه‌ای هم هست که به راحتی از افکت‌‌های خود افترافکت به اسم Posterize Time می‌تونیم استفاده کنیم. اما اینم باید یادمون باشه که وقتی میخوایم تعداد فریم‌ها رو کم کنیم، باید اصلی‌ترین بخش‌های تصویر دست نخورده باقی بمونن چون امکان داره حرکات سریع بین دو فریم گم بشن.

توی این آموزش ساعت‌شنی یاد می‌گیریم که چگونه با استفاده از افکت Posterize Time در افترافکت، روی پروژه‌ و نرخ فریم (Frame Rates) کارمون تغییرات ایجاد کنیم.

  • نرم‌افزار افترافکت رو باز می‌کنیم.
  • از پنجره‌ی Effect عبارت Posterize Time رو جست‌وجو و روی پلانمون اعمال می‌کنیم.
  • در پنجره‌ی Effect Control میزان Frame Rate رو کاهش میدیم.
  • می‌تونیم به میزان دلخواه این اعداد رو کم و زیاد کنیم تا به نتیجه‌ی مورد نظر برسیم.