ایجاد Lens Flare در ویدیو با پریمیر

مدرس: سهیل طاهری

وقتی صحبت از نور می‌کنیم، چه شکلی توی ذهنمون میاد؟ نور که شکل نداره! پس اون چیزی که ما برای نور تصویر می‌کنیم چیه؟

اون تصویری که از چند دایره‌ی محو تشکیل شده، در واقع شکل نور نیست. پدیده‌ی Lens Flareعه که در لنز دوربین‌ها اتفاق میوفته. لنز فلر (Lens Flare) زمانی اتفاق میوفته که نور، جوری به لنر تابیده بشه که بازتابش دوباره به لنز برگرده. این پدیده عموماً زمانی اتفاق میوفته که منبع نور در زاویه و نورِ محیطی خاصی به لنز بخوره.

اگر نور نباشه، نه عکسی ثبت و نه ویدیویی ضبط میشه. شاید فکر کنیم به عنوان یک تدوینگر نیاز به شناخت نور نداریم اما این باور اشتباهه! قطعاً نسبت به یک عکاس یا فیلمبردار کمتر نیاز به آشنایی با نور داریم ولی اگر به طور کلی نور رو نشناسیم چطور میخوایم ویدیوهایی که مشکلات نوری دارن رو اصلاح و یا چجوری از افکت‌های نوری مختلف استفاده کنیم؟

توی این آموزش یک دقیقه‌ای می‌خوایم نحوه‌ی ایجاد یکی از افکت‌های نوری معروف رو با هم بررسی کنیم و کمی رفتار نور رو بشناسیم. این افکت که Lens Flare نام داره، در واقع خطاییه که در فیلمبرداری و عکاسی رخ میده اما به خاطر زیبایی خاصش، بعضی اوقات عمداً این اتفاق رو رقم میزنند. شاید دلیلش این باشه که حس محیطیه که این پدیده در تصویر ایجاد میکنه، باعث میشه فضای تصویر ملموس‌تر باشه و یه درام هنری بهش اضافه بشه.

این آموزش برای زمانیه که پدیده‌ی Lens Flare به طور طبیعی روی تصویرمون بوجود نیومده اما ما قصد ایجادش توی ویدیومون رو داشته باشیم. توی این آموزش ساعت‌شنی می‌خوایم با استفاده از افکت‌های پریمیر، Lens Flare رو روی ویدیومون شبیه‌سازی کنیم.

 

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم.
  • ابتدا با نگه داشتن کلید Alt و Drag کردن پلانمون به سمت بالا، ازش یک کپی می‌گیریم.
  • از منوی Effect عبارت Lens Flare را جست‌و‌جو می‌کنیم.
  • این افکت رو روی پلان بالایی اعمال می‌کنیم.
  • از پنجره‌ی Effect Control قادر خواهیم بود تنظیمات افکت را بصورت دلخواه تغییر بدیم.
  • برای مثال با افزایش Flare Brightness می‌تونیم مقدار Highlight افکت رو بیشتر کنیم.
  • همچنین می‌تونیم در قسمت Lens Type لنز مورد نظرمون رو شبیه‌سازی کنیم.