اضافه کردن بافت قلمو به تایپوگرافی در ایلوستریتور

مدرس: حسین نقشینه

اثر هنریه که روح داره نه ابزاری که اون رو خلق می‌کنه؛ اگر به استادان باتجربه‌ی هنرهایی مثل نقاشی و خطاطی، کاری رو نشون بدیم و بگیم با نرم‌افزار اونو طراحی کردیم احتمالاً با کلی نقد هنری از کارمون مواجه می‌شیم و به این نتیجه می‌رسیم که برای خلق یک اثر هنری نباید سمت نرم‌افزار بریم. این نتیجه‌گیری برای شروع فعالیتمون کاملاً درسته، چرا که هنر با روح اون بیان میشه و با روحش هم فهم میشه وگرنه به جای نقاشی از صورت انسان، عکس پرتره هست!! روح و احساسات برای تأثیرگذاری در «ساحت» هنر، نیاز به رها شدن از وجود ما دارن و برای این که این فضا رو بوجود بیاریم باید اونارو در راحت‌ترین و آزادترین حالت خودشون قرار بدیم.

ما برای تأثیرگذاری باید ذات استعدادمون رو بدون هیچ واسطه‌ای به مخاطب نشون بدیم. پس زمانی که راحت ایدمون رو تصویر نمی‌کنیم و هنوز خلاقیت درونیمون رو پیدا نکردیم، نمی‌تونیم نرم‌افزار رو واسطه‌ی خودمون و اثرمون قرار بدیم. این برای زمانیه که ما انرژی یک اثر رو به اندازه‌ی فرمش درک کرده باشیم. اشتباه نشه؛ چیزی که به کار ما روح و انرژی میده ابزار نیست، ما هستیم که این کارو انجام می‌دیم. چه قلم باشه در دستمون و چه Brush ایلوستریتور در نرم‌افزار. ما می‌تونیم خالق یک شاهکار باشیم اما زمانی که با فرم و تزیینات معنایی هنرمندانه خلق کنیم.

یکی از این تزییناتی که همیشه از گذشته تأثیرگذار بوده، بافت قلم توی کاره. شاید این خطوطی که عمد و تدبیر هم توش دخالتی نداشتن و همیشه موقع استفاده از قلمو، تصادفاً به نحوی به کار اضافه می‌شده، خودش داستان جذابی برای ادامه‌ی استفاده‌ از اون برای اثربخشی باشه.

در این آموزش ساعت‌شنی، بافت قلمو رو به تایپوگرافی اضافه می‌کنیم تا گیرایی رو فضای کارمون بیاریم. اگر تایپوگرافی خوبی بکشیم و تمرین روی روش‌ها و اندازه‌های مختلف ایجاد بافت هم همراهش باشه، تحسین قدیمی‌ترین اساتید رو هم خواهیم داشت؛ به شرطی که از اول نگیم با نرم‌افزار کار کردیم!

  • نرم‌افزار ایلوستریتور رو باز می‌کنیم.
  • برای مثال یه تایپوگرافی مثل ایران رو در نظر می‌گیریم.
  • اون رو در حالت انتخاب قرار می‌دیم.
  • توی قسمت  Brush روی گزینه‌ی Artistic Chalk کلیک می‌کنیم.
  • توی پنلی که نمایش داده میشه با کلیک کردن روی تکسچر دلخواه، بافت مورد نظرمون رو روی تایپوگرافی اعمال می‌کنیم.
  • حالا توی پنل Brush روی قلم مورد نظر دابل کلیک می‌کنیم و تنظمیات Brush در حالت نمایش قرار می‌گیره.
  • ما می‌تونیم در این قسمت میزان اثرگذاری بافت روی نوشته رو تغییر بدیم.
  • به عنوان مثال میزان تأثیرگذاری رو روی ۲۵ قرار می‌دیم و روی گزینه‌ی Ok کلیک می‌کنیم.
  • همونطور که می‌بینم تکسچر مورد نظرمون روی نوشته اعمال میشه.
  • حالا اگه بخوایم بصورت دستی قسمت‌هایی رو به تایپوگرافی‌مون اضافه کنیم با انتخاب ابزار Paint Brush می‌تونیم با کلیک و Drag کردن این کار رو انجام بدیم.