رفع اشکال پرینت کلمات فارسی

مدرس: احسان نعمت زاده

اتاق خوابش اینجاست؟ آشپزخونه کجاست؟
وقتی عملکرد فضاها رو به صورت مجزا در نقشه ننویسیم، هر کسی ممکنه این سؤالات رو ازمون بپرسه. استاد، همکار و یا کارفرما هم نداره، مشخص کردن عملکرد فضاها یکی از ارکان هر نقشه‌ در معماریه.

این گزینه سرعت حذف بخش‌های اضافیِ مورد نظرمون از اشکال رو به طرز چشمگیری کاهش میده و به دلیل تکرار بسیار زیاد استفاده از دستور Trim در نرم‌افزار اتوکد، در کم کردن زمان اجرای پروژه‌ها تأثیر بسیار زیادی داره.

عموماً معماران برای مشخص کردن کاربری فضا در نقشه‌هایی که میکشند، از حروف لاتین استفاده می‌کنند. اما برای ارائه به افراد غیرمتخصص نیاز میشه که نقشه‌ها بصورت فارسی یا دو زبانه (فارسی/انگلیسی) تنظیم بشه. مثل بقیه‌ی نرم‌افزارهای تخصصی، زبان و حروف فارسی جزو زبان‌های پیش‌فرض در اتوکد نیست و برای استفاده از اون باید اقداماتی رو انجام بدیم.

مشکلات استفاده از حروف فارسی ممکنه حتی پس از نصب این حروف روی نرم‌افزار هم پیش بیاد. مثلاً یک نقشه داریم وقتی که توی سیستم می‌بینمش به درستی کلمات فارسی نوشته شدن و در جای خودشون قابل دیدن هستن اما زمانی که بخوایم از همون نقشه پرینت بگیریم حروف به صورت تک به تک یا نامفهوم چاپ میشن. این مشکل میتونه ناشی از مسائل مختلف باشه.

ما می‌خوایم توی این آموزش ساعت‌شنی یاد بگیریم که اگر به مشکل پرینت حروف فارسی در اتوکد برخورد کردیم اون رو چگونه رفع و اصلاح کنیم.

 

  • نرم‌افزار اتوکد رو باز می‌کنیم.
  • ابتدا با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + P پنجره‌ی پرینت رو باز می‌کنیم.
  • با کلیک روی گزینه‌ی Properties وارد تنظیمات پرینت میشیم.
  • از بخش Graphic زیرشاخه‌ی True Type رو انتخاب می‌کنیم.
  • تیک گزینه‌ی True Type as Text رو فعال می‌کنیم.
  • بعد از تأیید و کلیک بر روی گزینه‌ی Print می‌بینم که تمامی نوشته‌ها بصورت صحیح خروجی گرفته میشن.