تغییر یکباره‌ی، رنگ یا شکل لوگو در کل یک ست اداری

مدرس: امیرعباس عیوض زاده

ادیت و ویرایش یه سری چیزای پایه‌ای توی کار، اصلاً سرگرم‌کننده نیست بلکه اکثر وقتا اذیت‌کنندست. مثلاً توی کار تدوین فیلم، تغییر همه‌ی موسیقی‌های پس‌زمینه وسط کار، بی‌رحمی تهیه‌کننده یا سفارش دهندست؛ این به این معنیه که ممکنه تمام پلان‌ها جاشون تغییر کنه! یا توی کار طراحی کاربری سایت (UI) زمانی که همه‌ی صفحات وبسایت آماده شده، کارفرما اصرار داشته باشه که رنگ کار باید عوض بشه. این اتفاقات که کم هم پیش نمیاد، لحظه‌هایی هستن که هنرمند وارد یه برزخ می‌شه و مدام صدای: «خب از اول می‌گفتی»، توی گوشش تکرار می‌شه. قراره توی این آموزش ساعت‌شنی یکی از تکنیک‌هایی رو یاد بگیریم که در این مواقع کاربرد دارن. این تکنیک به ما کمک می‌کنه با استفاده از امکانات ایلوستریتور به جای ویرایش تک به تک یکی از اجزای کارمون با ویرایش یکی بقیه هم تغییر کنن.

تفاوت طراحی کردن دستی برای یه کار گرافیکی با کار کردن با نرم‌افزار برای هممون به خوبی ملموسه. امّا کار کردن با نرم‌افزار با دانش کافی در مقایسه با کارکردن بدون شناخت از ویژگی‌های نرم‌افزار از دستی کار کردن هم زمانبرتره. با ادبیات محترمانه این کار خیلی غیرمنطقیه. ما با نرم‌افزار کار می‌کنیم تا زمان بیشتری برای خلاقیت به ما بده. تصور کنید، طراحی توی مراحل پایانی یه پروژه‌ی هویت بصری و ست اداریه، اتفاقی بوجود میاد و حتماً باید رنگ یا شکل لوگوها تغییر پیدا بکنه. اگر طراح گرافیست این روش یک دقیقه‌ای رو یادش نباشه یا اصلاً بلد نباشه برای ادامه‌ی پروسه‌ی طراحی، زمانی برای خلاقیت براش باقی نمی‌مونه. خیلی وقتا ما هم علاقه و هم استعداد انجام یه کاری رو داریم اما چون باورمون نشده که حرفه‌ای هستیم، اون کارو درست انجام نمی‌دیم. فقط کافیه به نکات کوچیک توی حرفمون دقت کنیم تا اتفاقاتی که دوست داریم، بهتر و خلاقانه‌تر بیوفتن.

قبل از شروعبدیهیه این تکنیک فقط زمانی کاربرد داره که پروژه، یک فایل طراحی شده بیا به شکل موکاپ (Mockup) باشه.روی یک عکس از ست اداری کاربردی نداره.

 

  • نرم‌افزار ایلوستریتور رو باز می‌کنیم.
  • لوگوی مورد نظرمون رو در حالت انتخاب قرار می‌دیم.
  • از قسمت Properties گزینه‌ی Smart Global Edit رو اعمال می‌کنیم.
  • همانطور که مشاهده می‌کنیم تمامی لوگو‌های موجود در صفحه‌ی ما به حالت انتخاب دراومده،
  • رنگ خودمون رو تغییر می‌دیم.

Properties> Start Global Edit