افزایش سرعت سیستم با پاک کردن حافظه‌ی پنهان پریمیر

مدرس: سهیل طاهری

شاید برای ما هم اتفاق افتاده باشه که وقتی داریم با کامپیوتر کار می‌کنیم، صفحه‌ای باز میشه و توش نوشته فضای دیسک داره به اتمام میرسه! یا چند وقتیه سیستم‌مون کند شده.

وقتی این مشکلات پیش میاد باید چی کار کنیم؟ یعنی باید دستگاه رو عوض کنیم؟ ظرفیت هاردمون رو ارتقا بدیم یا سیستم عامل و تمام برنامه‌ها رو دوباره از اول نصب کنیم؟ اینا روش‌های خوبیه ولی شاید با انجام این کارها داریم گره‌ای که با دست باز میشه رو با دندون باز می‌کنیم! ترفندهایی هستن که میتونن تفاوت قابل توجهی رو در روند کار کردن ما رقم بزنن. یکی از این ترفندها پاک کردن حافظه‌ی پنهان یا Cache Memoryعه.

هر بار که ما فایل ویدیویی یا صوتی جدیدی به پریمیر پرو (Premiere Pro) اضافه می‌کنیم، نسخه‌هایی از اونا توی پرونده‌هایی در هاردمون ذخیره میشه تا برای عملکرد سریع‌تر به راحتی در دسترسی نرم‌افزار قرار بگیره. به این پرونده یا پوشه‌ها Cache Memory میگن. تا اینجا همه چی خوب به نظر میرسه اما مسأله‌ای که وجود داره اینه که وقتی پروژه‌ی تدوین ما تموم میشه و ما فایل‌هامون رو برمیداریم، اطلاعاتی که به عنوان Cache ذخیره شده پاک نمیشن و فضای هارد ما رو بی دلیل پر میکنن. برای همین، پاک کردن پرونده‌های حافظه پنهان به حفظ عملکرد خوب سیستم و نرم‌افزار کمک میکنه. کلاً باید دقت داشته باشیم هر چند وقت یکبار Cacheهای قدیمی رو پاک کنیم. این موضوع هیچ نگرانی‌ای هم نداره چون هر زمان که نیاز باشه، به صورت خودکار ساخته میشه.

در این آموزش ساعت‌شنی یاد می‌گیریم که چگونه با پاک کردن حافظه‌ی پنهانِ (Cache) پریمیر عملکرد بهتری از سیستم و نرم‌افزار داشته باشیم.

 

  • نرم‌افزار پریمیر رو باز می‌کنیم
  • از منوی Edit وارد قسمت Preferences شده و گزینه‌ی Media Cache رو انتخاب می‌کنیم.
  • روی گزینه‌ی Delete Unused کلیک می‌کنیم.