شبیه‌سازی اثر قلم خطاطی در ایلوستریتور

مدرس: حسین نقشینه

خیلی وقتا میشه که ما یه اثر هنری رو می‌بینیم و ازش لذت می‌بریم ولی شاید این سؤال پیش بیاد که چرا نمی‌تونیم مثل اون اثر رو خلق کنیم…؟

شاید جواب‌هایی هم براش داشته باشیم مثل اینکه یاد گرفتن اون زمانبره یا ممکنه حتی هزینه‌ی لازم برای یادگیری اون هنر رو نداشته باشیم. این دلایل باعث میشه که بریم سراغ راه‌های سریع‌تر!

یکی از این تزییناتی که همیشه از گذشته تأثیرگذار بوده، بافت قلم توی کاره. شاید این خطوطی که عمد و تدبیر هم توش دخالتی نداشتن و همیشه موقع استفاده از قلمو، تصادفاً به نحوی به کار اضافه می‌شده، خودش داستان جذابی برای ادامه‌ی استفاده‌ از اون برای اثربخشی باشه.

شاید خیلی از دیدن آثار خوشنویسی لذت ببریم اما یادگرفتن اون اصلاً کار ساده‌ای نیست چه برسه که بخوایم توی این زمینه خلاق و مؤلف هم باشیم. توی این آموزش ساعت‌شنی می‌خوایم بطوری از امکانات نرم‌افزار ایلوستریتور استفاده کنیم که بشه خلاقانه نوشته‌هایی رو طراحی و اثر قلم خوشنویسی رو شبیه‌سازی کرد. حتی می‌تونیم کارهایی که به صورت Mono Line اجرا میشه رو هم با زاویه‌ی قلم خوش‌نویسی ترکیب کنیم و کارهای تلفیقی جذابی رو بوجود بیاریم.

  • نرم‌افزار ایلوستریتور رو باز می‌کنیم.
  • به عنوان مثال کلمه‌ی امیر رو با ابزار Penمی‌کشیم.
  • کافیه که اون رو در حالت انتخاب قرار بدیم و از قسمت Brushوارد تب Brush Librariesبشیم، از قسمت Artisticگزینه‌یArtistic Calligraphicرو انتخاب و یک Brushرو به دلخواه استفاده کنیم.
  • حالا روی Brushمورد نظرمون دابل کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی تنظیمات برامون باز بشه.
  • با تغییر Angleمی‌تونیم زاویه‌ی قلم‌مون رو تغییر بدیم.
  • همچنین با تغییر پارامترهای Sizeو Roundnessمی‌تونیم روی حالت نوشته‌ی خودمون تأثیرگذار باشیم.